Opłaty

Notariusz w związku z dokonywanymi czynnościami notarialnymi pobiera następujące opłaty:

– opłatę sądową zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach w sprawach cywilnych;
– podatek od czynności cywilnoprawnych zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych;
– podatek od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn;
– taksę notarialną, której wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej;
– podatek od towarów i usług w wysokości 23% od pobranej taksy notarialnej na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Nie wszystkie opłaty, jakie ponosi się u notariusza, stanowią jego wynagrodzenie. Na ostateczny koszt określonych czynności prawnych wpływają dodatkowo opłaty sądowe i podatki.

Notariusz poinformuje Państwa o kosztach dokonania konkretnej czynności notarialnej, jednakże ostateczna kalkulacja kosztów możliwa jest po przedłożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. W celu ustalenia kosztów czynności prosimy o bezpośredni kontakt z Kancelarią.

Notariusz w zakresie swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.